Český Šternberk

Zámek Jemniště

Barokní zámek Jemniště najdete přibližně šest kilometrů východně od města Benešov. Zdejším původním sídlem byla vodní tvrz, k její přestavbě došlo na konci 16. století. Vznikl čtyřkřídlý renesanční zámek, kde byly umístěny byty zámeckých úředníků. Roku 1717 se stal majitelem hrabě František Adam z Trauttmansdorffu, který nechal roku 1724 vybudovat nový barokní zámek podle projektu českého architekta Františka Maxmiliána Kaňky. Bohužel, zámek v roce 1754 vyhořel a musel se znovu přestavět. Panstvo sem jezdilo na letní pobyty. V současné době nabízí zámek jednu prohlídku, trvající přibližně 45 minut a za poplatek můžete zajít i do přilehlého zámeckého parku.

Během prohlídkové trasy se podíváte na zámecké interiéry s dobovým barokním a rokokovým nábytkem. Taneční sál byl ozdoben rokokovými malbami od F.A.  Schefflera a štukové reliéfy Matyáš Bernard Braun. Stejní umělci a s nimi i slavný V.V. Reiner vyzdobili interiér zámecké kaple Sv. Josefa. Z dalších pokojů se podíváte do bývalé ložnice a barevných pokojů – zlatého a modrého salonu, zeleného předpokoje a modrého kabinetu. Kdo by měl náladu na romantický čas na zámku, může vyzkoušet zdejší zámecké apartmány. Po prohlídce přijde k chuti něco dobrého a k těmto účelům je připravena zámecká kavárna ve stylu třicátých let. Prohlídku parku se zvěřincem si můžete dopřát také s průvodcem.

Prohlídka vám zabere asi jednu hodinu a vy se seznámíte nejen s historickým vývojem parku, ale také se zdejšími vzácnými dřevinami, rosariem, skalkou, vřesovištěm, přírodním rybníčkem. Libosadem. Příjezdová cesta k zámku je částečně lemována lipovou alejí, na nádvoří stojí benátská kašna, živé plůtky, tisy a zeravy. Současným vlastníkem je Jiří Sternberg, žijící v levém zámeckém křídle.