Český Šternberk

Zámek Zruč nad Sázavou

Historie města se spojuje se založením Sázavského kláštera, což se stalo již roku 1032. Pozdější panské sídlo je v historických dokumentech popisováno jako hrad i zámek. Známý je popis zámku až z roku 1749 a první obrázky pocházejí z roku 1833. V té době vlastnili panství Löwenthalové. S jistotou lze říct, že tehdejší podoba se značně odlišovala od současné. Byl čtvercového půdorysu s jednoduchou střechou bez věží a jiných ozdob. Zámek se částečně změnil v době 1872 – 1878, kdy se stal majitelem J.S. Skrejšovský a poté za rodu Schebků, kteří se postarali o současnou podobu. Původně byla stavba zámku neorenesanční a roku 1891 byla přestavěna do pseudogotického stylu na přání hraběnky Emmy.

Zámek byl brzy po skončení druhé světové války znárodněn a nejprve zde sídlila státní správa a od roku 1949 radnice. Roku 1988 se pracovníci a přátelé Městského kulturního střediska rozhodli k vytvoření provizorní prohlídkové trasy v místnostech užívaných úřadem a podařilo se získat přízeň místních i turistů. restituční řízení bylo dokončeno až v roce 2003, zámek se dostal do majetku města a posléze se mohlo začít s upravováním prohlídkového okruhu a k rekonstrukci.

V současné době nabízí zámek Zruč nad Sázavou několik druhů prohlídek. Velký prohlídkový okruh s interiérem, kaplí, galerií a věží. Malý prohlídkový okruh s interiéry, Prohlídku a výstup do zámecké věže, odkud se můžete podívat na město, Posázaví a řeku. K okruhu je přiřazena i výstava v galerii a dětem se bude líbit expozice „Království panenek“ na zámecké půdě. České i zahraniční panenky stvořené z různých materiálů se tady zabydlely mezi okénky, trámy a v koutech půdního prostoru. Nechybí ani jiné hračkovské doplňky – medvídci, kočárky, knihy s pohádkami. Velmi zajímavá je zámecká kaple s obnovenou původní malbou a klenbami, kde visí i oltářní obraz sv. Jana Nepomuckého.

Zámeckou budovu snadno spatříte už od nádraží. Z náměstí se vydáte po červené turistické značce a za deset minut se ocitnete před branou. V zámeckém příkopu najdete zábavně laděnou naučnou stezku pro děti – Stezka nese jméno po rytíři Milotovi z Kolowrat. Děti se při procházení jednotlivých stanovišť skvěle zabaví. Připraven je například hod sekyrou, kuželník, houpadlo, rytířský turnaj, lukostřelba a mnoho dalšího.